International Trade Committee attendance for Session 2019–21, as at 5 October 2020

The Committee was nominated by the House of Commons on 2 March 2020.

Current Membersevents attended
Angus Brendan MacNeil (Scottish National Party, Na h-Eileanan an Iar) (Chair)
(added 29 Jan 2020)
21 of 21 (100.0%)
Robert Courts (Conservative, Witney)
(added 02 Mar 2020)
17 of 21 (81.0%)
Mark Garnier (Conservative, Wyre Forest)
(added 02 Mar 2020)
20 of 21 (95.2%)
Paul Girvan (Democratic Unionist Party, South Antrim)
(added 02 Mar 2020)
14 of 21 (66.7%)
Sir Mark Hendrick (Labour, Preston)
(added 02 Mar 2020)
17 of 21 (81.0%)
Mark Menzies (Conservative, Fylde)
(added 02 Mar 2020)
19 of 21 (90.5%)
Taiwo Owatemi (Labour, Coventry North West)
(added 08 Jun 2020)
11 of 14 (78.6%)
Lloyd Russell-Moyle (Labour, Brighton, Kemptown)
(added 28 Sep 2020)
1 of 1 (100.0%)
Martin Vickers (Conservative, Cleethorpes)
(added 02 Mar 2020)
20 of 21 (95.2%)
Mick Whitley (Labour, Birkenhead)
(added 02 Mar 2020)
19 of 21 (90.5%)
Craig Williams (Conservative, Montgomeryshire)
(added 02 Mar 2020)
14 of 21 (66.7%)

Former Membersevents attended
Gareth Thomas (Labour, Harrow West)
(added 02 Mar 2020; discharged 08 Jun 2020)
2 of 7 (28.6%)
Matt Western (Labour, Warwick and Leamington)
(added 02 Mar 2020; discharged 28 Sep 2020)
15 of 20 (75.0%)

Overall82.3%

Note: attendance rates at any particular committee will reflect other parliamentary commitments by Members, including membership of other select committees meeting at the same time or commitments in the Chamber or at public bill, delegated legislation or other parliamentary committees. Attendance rates can also be affected by such things as longterm illnesses, family illnesses or caring responsibilities. In some cases, a Member may have indicated an intention to leave the committee but has not yet been discharged by the House.